Rusza nowy sezon Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego (2018-2020)

System Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego na stałe wpisał się w przestrzeń miejską.

fot. Jacek Kwaśniewski

Publiczna wypożyczalnia rowerów okazała się  ogromnym sukcesem o czym świadczą statystyki i skala z jakę mieszkańcy Naszego miasta korzystali z rowerów miejskich w ciągu ostatnich trzech lat. 1,4 miliona wypożyczeń to na pewno powód do dumy i niezaprzeczalny argument za tym aby dalej rozwijać transport rowerowy.

Z początkiem kwietnia 2018 roku możemy cieszyć się rozbudowanym systemem o kolejne 16 stacji z czego zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców 12 nowych stacji rozmieszczono w Fordonie.  W skład nowego systemu wchodzi 51 stacji i dodatkowo 2 stacje sponsorskie ufundowane przez firmę ATOS na Okolu i IKEA na Brdyujściu. W związku z nowym przetargiem zamówiono 560 rowerów, które są bardzo podobne do poprzednich. Nowością jest to, że koszyki we wszystkich rowerach są z tworzywa sztucznego a więc są odporne na korozję. Jeśli chodzi elementy, które maję bezpośredni wpływ na jazdę to pilotażowo w 225 rowerach zamiast tradycyjnego łańcucha zastosowano praktycznie bezobsługowy napęd na wał kardana. Mam nadzieje, że to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce.

Przy okazji tego wpisu warto zaznaczyć, iż nowy przetarg umożliwia rozbudowę systemu o kolejne stacje na Czyżkówku i Osowej Górze jednak nastąpi to pewnie dopiero po przebudowie ulicy Grunwaldzkiej i utworzeniu tam dróg dla rowerów.

Jeśli chodzi o rejestrację w systemie to operacja ta zajmuje kilka minut. Można to zrobić przez stronę operatora https://www.bra.org.pl/cennik.html lub w aplikacji mobilnej na telefonie https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alarex.hp_bydgoszcz&hl=pl  Dla użytkowników, którzy korzystali z systemu w poprzednich latach sprawa jest jeszcze prostsza bo wymaga tylko zalogowania się  do systemu używając swojego loginu i hasła. Następnie trzeba zaakceptować nowy regulamin i wpłacić opłatę inicjacyjną 10 zł. Jeśli posiadało się środki z zeszłego roku to zostaną one dopisane do aktualnego salda.

Najważniejsze założenia się nie zmieniają i w dalszym ciągu pierwsze 20 minut jazdy rowerem miejskim będzie bezpłatne. Po przekroczeniu tego czasu, do 60 minut płacimy tylko 1 zł. Stacje są rozmieszone tak aby nie było problemu z dotarciem do kolejnej w 20 minut. Jest to niewątpliwa zaleta gdyż pozwala na szybki bezpłatny transport bez emisji , bez stania w korkach i bez czekania na tramwaj lub autobus. Korzystając z transportu rowerowego zyskują wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy.

Przy okazji wspomnę, że bardzo cieszy mnie fakt, że w budżecie miasta znalazły się pieniądze na 500 stojaków dla rowerów ,które zostaną ulokowane zgodnie z potrzebami mieszkańców, którzy aktywnie wzięli udział w sondażu przeprowadzonym przez Urząd Miasta w minionym roku. Lokalizacje te zostały już wybrane i zweryfikowane. Aktualnie w przygotowaniu jest przetarg na zakup i montaż.

Wczytując się regulamin BRA szczególnie moją uwagę zwrócił podpunkt 3.8 Klient systemu BRA na jedno konto może wypożyczyć jeden rower.  Jest to z mojego punktu widzenia smutna informacja  bo ze swojego doświadczenia oraz z rozmów z użytkownikami wynika, że możliwość wypożyczenia 2 rowerów na jedną osobę było rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym i ułatwiającym korzystanie z rowerów miejskich. Chciałbym żeby zrobiono coś w tej sprawie. Będę podnosił tę kwestię  na zebraniu Zespołu ds. Polityki Rowerowej Miasta Bydgoszczy  Jeśli macie podobne zdanie lub inne uwagi to piszcie w komentarzach.

 

Aktualnie lista wszystkich stacji prezentuje się tak:

1. Rondo Grunwaldzkie
2. Rondo Jagiellonów
3. Wojska Polskiego – Hermes
4. Plac Wolności
5. Dworzec PKP
6. Dworzec PKS
7. Wyspa Młyńska
8. Plac Teatralny
9. Gdańska – stadion
10. Myślęcinek
11. Chodkiewicza – UKW
12. Sułkowskiego
13. Skłodowskiej – Łużycka
14. Skłodowskiej – Bałtycka
15. Szubińska – Piękna
16. Solskiego
17. Wojska Polskiego – Ujejskiego
18. Rondo Fordońskie
19. Plac Kościeleckich
20. Nowy Rynek
21. Węzeł Garbary
22. Szubińska – Żwirki i Wigury – Broniewiskiego
23. Aleje Mickiewicza
24. Rondo Wielkopolskie
25. Dworcowa– Marcinkowskiego
26. Wojska Polskiego – Magnuszewska
27. Nakielska – Bronikowskiego
28. Kamienna – Fordońska
29. Wojska Polskiego – Słowiańska
30. Solskiego – Skorupki
31. Stary Rynek
32. Wyszyńskiego – Powstańców Wlkp.
33. Powstańców W-wy –Powstania Listopadowego
34. Bocianowo – Kaszubska
35. Glinki – Białostocka
36. Stary Fordon
37. Piłsudskiego – Swobodna
38. Andersa – Wolna
39. Pelplińska – Jarużyńska
40. Pelplińska – Skarżyńskiego
41. Brzechwy – Produkcyjna
42. Andersa – Kleeberga
43. Twardzickiego – Thommee
44. Twardzickiego – Teski
45. Kaliskiego – UTP
46. Romanowskiej – Centrum Onkologii
47. Akademicka – Korfantego
48. Kołobrzeska – Koszalińska
49. Gnieźnieńska – Gołębia
50. Kujawska – Konopnickiej
51. Boya-Żeleńskiego – Komuny Paryskiej
52. Grunwaldzka – Atos
53. Skandynawska – IKEA

Mapa stacji dostępna jest na stronie operatora https://www.bra.org.pl/mapa-stacji.html wraz z informacją o ilości rowerów w stacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *